Problémy so zaspávaním

problemy so zaspavanimV dnešnej hektickej, rýchlej dobe má stále viac a viac ľudí rôzne zdravotné problémy. Príčiny sú rôzne ale podľa môjho názoru je za tým okrem iného aj každodenný stress, nekvalitné stravovanie (priveľa sacharidov) a veľmi málo zdravého pohybu. Jedným s pomerne častých problémov je nekvalitný spánok a problemy so zaspavanim. Viem o čom hovorím, kedže ja mám tento problém už od detstva (vtedy ešte „súdružky“ učiteľky v škôlke by Vám o tom vedeli porozprávať, keď všetky deti spali len ja nie a nie zaspať) a nedávno tak pred 5-6 rokmi sa k tomu pridal ešte syndróm nepokojných nôh na ktorý je zatiaľ medicína prikrátka. Preto by som Vám tu chcel napísať zopár rád pre lepšie zaspávanie a kvalitnejší spánok.

 •  Nepozerať aspoň tu hodinku pred spaním TV, nehrať počítačové hry ani nepracovať na počítači.
 • Určite sa vyhnite kofeínu a zelenému čaju aspoň 3-4 hodiny pred spaním.  Niektoré stránky radia vynechať aj alkohol 🙂 síce po ňom zaspíte ale spánok je veľmi nekvalitný.
 • Odporúča sa 2-3 hodiny pred spaním nejesť a nepiť.
 • Pravidelne cvičte – večer bude vždy príjemne unavený a ľahšie zaspíte.
 • S cvičením súvisí aj zníženie telesnej hmotnosti, kde je dokázané, že obéznejší ľudia majú nekvalitnejší spánok a všeobecne väčšie problémy zo zaspávaním
 • Chodte na WC tesne pred spaním aby sa Vám nestalo, že sa kvôli tomu zobudíte uprostred noci.
 • V zime si dajte teplé ponožky avšak nie také aby Vám moc sťahovali nohy.
 • Ak je to možné tak chodte zavčasu spať a úplne ideálne je ak chodíte spať a vstávate v tú istú hodinu

Mne osobne sa asi najviac osvedčili tieto rady:

 1. Horúca sprcha alebo kúpeľ – pred spaním Vás príjemne uvoľní a zaspíte ako bábo. A ráno skúste pravý opak – miesto kávy radšej kratučkú ľadovú sprchu, nielen že Vás preberie ale zlepšíte si aj celkovú imunitu tela.
 2. Tma – urobte si v miestnosti kde zaspávate čo najväčšiu tmu. Vaša hormonálna žľaza v mozgu sa Vám odvďačí tvorbou melatonínu a serotonínu.
 3. Skôr než pôjdete za lekárom po prášky na predpis (chémiu si predsa nemusíme hneď pchať do tela) skúste čistý melatonín, prípadne benosen, čo je zas výťažok bylín pre lepší spánok.

Verím, že najbližšie si odpustíte telku pred spaním, dáte si horúcu sprchu, urobíte si v spálni tmu, prípadne zapijete ešte melatonínovú tabletku a vyspíte sa do ružova.  Spánku zdar priatelia a už žiadne problemy so zaspavanim 😉

problemy so zaspavanim