Preč s nádchou za 2-3 dni

Kedže ma nedávno skolila silná nádcha a potreboval som byť čo najskôr fit, začalo moje veľké pátranie po internete v slovenských, anglických a nemeckých článkoch o tom ako ju čo najskôr dostať z tela von. Okrem toho, že je samozrejme ideálne mať dobrú imunitu (pravidelné cvičenia, časté sprchovanie ľadovou vodou, strava bohatá na vitamíny a pod.) sa dá urobiť aj zopár trikov. Vačšina článkov a vedeckých výskumov sa zhodovala v týchto:

Čo budeme potrebovať

 • čerstvý zázvor (prípadne zázvorový čaj)
 • veľa soli
 • vodu
 • hrniec na naparovanie
 • vačšiu osušku
 • termosku
 • sprej do nosa s morskou vodou
 • veľa naozaj veľa servítok
 • bylinkový čaj
 • ovocný čaj
 • ovocie a zelenia (cesnak, citróny, banány, jablká, pomaranče, špenát, rukola, ešte raz cesnak 🙂 atd.)
 • teplé pyžamo
 • župan

Takže základom extra rýchleho porazenia nádchy sú pitný režim, naparovanie, ľahké jedlá bohaté na vitamíny a riadne vypontenie sa.

Pitný režim

Potrebujete vypiť naozaj veľa. Minimálne 2-3 litre by ste mali dať ale zas nie že 3 x denne X-nete 1 liter 🙂 to určite nie. Ráno začnite s čajom s čerstvého nastrúhaného zázvoru. Potom si už varte čaj do termosky aby ste mali vždy poruke teplý čaj, ktorý budete usrkávať. Kombinujte bylinkové čaje s ovocnými. Veľmi dobré sú šípkovy a mätový čaj z LIDL-u, pretože jeden sáčok Vám stačí na 400 až 500 ml lebo sú veľmi silné. Ak pijete popri tom aj džús, minerálku, čistú vodu tak si dajte pozor aby neboli studené.

Naparovanie

Je to podľa vedcov jedna z najdôležitejších vecí ak chcete mať rýchlo po nádche. Mali by ste sa naparovať aspoň 5-8 x denne. Do hrnca z vodou pridajte 2-3 polievkové lyžice s vyyysokým kopcom soli a zamiešajte. Dajte zovrieť, hneď ako začne vrieť odstavte, zoberte si vačšiu osušku cez hlavu a skloňte sa nad hrniec tak aby ste sa neoparili a aby ste vedeli vdychovať pary vačšinou cez nos a občas cez ústa. Ako voda chladne tak sa skláňajte nad hrniec stale viac a viac dole. Mali by ste vydržať aspon 5-6 minút. Slaná voda vyzabíja až 70% baktérií a vírusov. Sami uvidíte aký je to zázrak.

Vypotenie

Dalšou pomôckou je riadne sa vypotenie. Pred spaním si doprajte horúcu sprchu takú teplu akú len zvládnete. Potom si dajte teplé froté pyžamo, na to si dajte župan. Vypite poslednú teplú šálku čajku – môže si dať aj tabletku napr. PARALEN STOP GRIP. Ak máte výhrevnú podložku zapnite si pod seba aspon na 3 hodiny aj tú. Väčšinou majú vstavaný časovač. Do rána sa poriadne vypotíte a dostane tak s tela kopec ďalších bacilov.

Ostatné

Okrem týchto 3 základných piliérov extra rýchleho porazenia nádchy nezabúdajte aj na to, že by ste tie 2-3 dni mali jesť len ľahké jedlá bohaté na vlákninu, veľa ovocia a samozrejme zeleniny. Doprajte si napríklad teraz veľmi moderné smoothie ( pre inšpiráciu 3 banány, 2 citrony, 1 kiwi, 1 pomaranč, baby-špenát, stonka zeleru, voda alebo podľa vlastnej chuti). Zjedzte denne aspoň 1-2 strúčiky čerstvého cesnaku. Ak máte s cesnakom problem tak skúste si pripravit kašičku s roztlačeného banánu, medu a kúskov cesnaku. Tutú nehryzte ale rovno prehltnite.

Pravidelne si fúkajte nos a hlavne nepoužívajte tú istú servítku viac krát. Radšej si kúpte tie maličké v kartónovom dávkovači a majte pri sebe kôš alebo igelitku kde ich ihneď odhodíte. Ako sprej do nosa používajte prírodnú morskú vodu (vynikajúci je PHYSIOMER lebo dlho vydrží), ktorá Vám ten nos aj naozaj lieči.

Moc sa nenamáhajte a skúste tie 2-3 dni naozaj ležať a napr. čítať knihu alebo tak. Ak sa Vám ani po 3-4 dňoch neulaví mali by ste navštíviť lekára a skúsiť to medikametmi. Takisto ak sa Vam pravidelne pri fúkani nosa objavuje silno-žltý alebo zelený hlien, prípadne ho aj vykašliavate to už nieje dobre a už máte veľmi silnú infekciu a je lepšie liečiť to antibiotikami. Ak takýto hlien máte iba ráno po prebudení ale cez deň má priesvitnu alebo veľmi jemne žltkastú farbu tak je to ešte v pohode. To sa len nakoncentroval cez noc keď ste spali.

Takže šup-šup pustite sa do toho a verte, že za chvíľku ste fit. Prajem Vám skoré uzdravenie a prípadne mi napíšte Vaše postrehy.