Intervalový tréning

Dnes tu mám dobrú správu hlavne pre tých čo by radi schudli ale nechce sa im cvičiť dlhé, minimálne hodinu a pol trvajúce vytrvalostné tréningy na schudnutie. Samozrejme pevne verím, že nepatríte ani medzi tých bláznov čo si myslia, že schudnú iba drastickými diétami, či nebodaj „zázračnými tabletkami“. To je tak na na zničenie zdravia, nehovoriac o tzv.  „JoJo“ efekte. Určite treba upraviť jedálny lístok aby ste jedli naozaj čo najmenej sacharidov (k čomu patria nielen sladkosti ale aj napríklad také pečivo) a jedli čo najviac proteínov a zeleniny. No a k tomu treba určite aj trochu cvičiť. Tomu sa určite nevyhnete. Ako som však naznačil v úvode článku, netreba hneď podliehať zúfalstvu, že nemáte čas na vytrvalostné cvičenia ako beh, bicyklovanie či posilovňa. Veľmi efektívne je aj kratučké cvičenie – tzv. INTERVALOVÝ TRÉNING.

O čo vlastne pri tomto cvičení ide? Na začiatok si dajte 2 minúty Vašeho obľúbeného cviku na zohriatie svalov. Potom si dajte 20 alebo 30 sekúnd veľmi intenzívnu činnosť – švihadlo, beh, bicykel, stacionárny bicykel – je to na Vás.

beh svihadlo bicyklofanie 

Dôležité je aby ste išli naozaj úplne naplno, takmer na doraz svojich síl. Trvá to krátko takže by ste to mali zvládnuť. Potom si dajte 1 minútu prípadne 1,5 minúty pauzu. Toto opakujte aspoň 8 x aby malo cvičenie zmysel. Nakoniec si dajte ešte 2 minúty mierneho cvičenia na vydýchanie.

Zahriatie: 2 minúty cvičenia

8 x zopakovať:

  • 30 sekúnd vysoko intenzívne cvičenie
  • 60 sekúnd veľmi pomaly na vydýchanie

Na konci: 2 minúty strečingu.

Cvičenie Vám nezaberie ani len 20 minút a čo je najdôležitejšie – oproti iným typom cvičení budete páliť tuky ešte dlhú dobu po cvičení. Okrem toho, že budete potrebovať na cvičenie oveľa menej času a budete páliť tuky oveľa rýchlejšie a efektívnejšie, Vám intervalový tréning zlepšuje postupne celkovú kondíciu a výkonnosť a vraj aj zlepšuje kvalitu pokožky.

HiitEšte tu mám pre Vás jeden tip na meranie jednotlivých intervalov. V sekcii o Android aplikáciach pre športovcov je aj veľmi šikovná aplikácia s názvom HIIT interval training timer. Môžete si tu nastaviť ľubovolnú dĺžku zahrievacieho cvičenia, intervalu, oddychu po intervale, počet opakovaní intervalu ako aj dĺžku cvičenia na konci pre strečing a cool down cvičenia.