Android aplikácie pre cestovateľov

Upúšťam od prvotnej myšlienky dať všetky užitočné aplikácie do jedného článku, kedže by bol asi 1 km dlhý. Takže si urobíme mini-seriál a v tomto článku sa budem venovať šikovným a užitočným aplikáciám pre všetkých cestovateľov.

Android aplikacie pre cestovatelovČím iným by sme mohli začať túto tému ak nie jednou z najčastejších aplikácií v smartfónoch vôbec a to GPS navigáciou. Konkrétne táto Maps od Google ma oslovila kvôli tomu, že je zdarma i keď plnohodnotne ju využijete ak máte neobmedzený internet. V poslednej dobe sa však niektorý užívatelia sťažujú na chybné dáta tak je to na Vašom uvážení.

NavigatorKto hľadá bezplatnú GPS navigáciu s možnosťou stiahnutia máp do mobilu a teda využívať ju aj off-line bez pripojenia k internetu (hlavne ak idete mimo SR) môže skúsiť aplikáciu Navigátor, ktorá využíva mapové podklady z OpenStreetMaps. Treba však dávať pozor, pretože nepozná jedno smerné ulice – to je cena za tu „bezplatnosť“.

SygicOsobne Vám odporúčam si radšej zaplatiť 25 EUR za jednoznačne najlepšiu navigáciu akú môžete v mobile mať a to Sygic. Ak často cestujete a porovnáte si túto cenu z najlacnejšími „čisto“ navigáciami, ktorých najlacnejšie modely stoja od 70 EUR  vyššie, nehovoriac o tom, že v tom často máte len Strednú- a Východnú Európu – tak nieje o čom premýšľať. Za 25 EUR Vám Sygic ponúka kompletnú Európu s doživotnou aktualizáciou máp a také vychytávky ako radenie sa do pruhov, 3D mapy niektorých miest a iné.

Smart MapsAk Vám ku šťastiu stačí mať v aute iba obyčajný autoatlas v mierke 1:500000 môžete si stiahnuť aplikáciu SmartMaps. V bezplatnej verzii ponúka stiahnutie si práve autotlasu pre CR a SR. Takže už nemusíte v aute skladovať papierovú verziu. Bezplatne avšak s aktívnym pripojením na internet môžete využiť aj cyklomapu, turisticku mapu a lyziarsku mapu – škoda však že zatiaľ len pre Českú republiku 🙁

spotreba

Aplikáciu Spotreba.sk využijete hlavne pri firemnom aute a neskoršom písaní knihy jázd – teda aspoň mne to veľmi pomáha. Ak chcete mať informácie o Vašej priemernej spotrebe, evidenciu o tankovaniach, uskutočnených jázdách a ostatných nákladov tak neváhajte a stiahnite si túto skvelú aplikáciu.

Android aplikacie pre cestovatelovVynikajúcou aplikáciu je podla mňa je Suitcase. Odkedy mám túto šikovnú aplikáciu tak som si doma vždy zbalil všetky potrebné veci, či už som sa balil na služobnú cestu alebo niekde na výlet. Mal som ich pre testovani v telefóne asi 5-6 ale táto ma oslovila jak graficky tak aj svojou jednoduchosťou a funkcionalitou. Malou nevýhodou môže byť anglická verzia takže buď sa naučíte nové anglické slovíčka 🙂 alebo si všetky položky jednoducho vymažete a budete si postupne pridávať nové položky v slovenčine.

parkovanieNeviem ako Vám ale mne sa nikdy nechce hľadať parkovací automat a preto ma veľmi potešila aplikácia SMS parkovací lístok. Už si teda nemusíte pamätať ani sms číslo ani tvar sms-ky. Jednoducho si v aplikácii vyberiete mesto, parkovaciu zónu a dobu státia, napíšete EČV auta a kliknete kúpiť. Ak nie ste si istý akú parkovaciu zónu zvoliť môže využiť GPS asistenciu.

mhdAby ste už nepotrebovali hľadať drobné po vreckách do automatov na MHD lístky, je tu rovnomenná aplikácia MHD lístok. Pracuje na podobnom princípe ako vyššie uvedný parkovací lístok, čiže si nemusíte nikde zapisovať ani pamätať sms číslo ani tvar sms-ky len si jednoducho vyberiete mesto (niektoré mestá ešte chýbajú čo je škoda, ale verme, že ich čoskoro v aktualizáciách doplnia).

obedovatPre všetkých maškrtníkov a hladných cestovateľov je tu aplikácia obedovať.sk, pomocou ktorej si vyhľadáte reštauračné zariadenia vo Vašom okolí a pri väčšine by ste mali mať aj ich otváracie hodina a denné menu. Geolokalizačná služba však môže byť nefunkčná ale vývojári tieto muchy určite čoskoro vychytajú (ak už to tak neurobili).

bankomatyAk si potrebujete vybrať peniaze z bankomatu a ste v cudzom meste tak sa Vám určite bude hodiť aplikácia Bankomaty. Táto automaticky zistí Vašu aktuálnu polohu a zobrazí na mapke najbližšie bankomaty podľa vzdialenosti.

SkodaAk ste majiteľom auta značky Škoda tak pre Vás tu je aplikácia Škoda Service. Ak máte iné auto tak si skúste „vygoogliť“, či náhodou nemá podobnú aplikáciu aj on 🙂 Okrem toho, že si môžete do nej uložiť vizitku Vašeho obľúbeného servisného partnera, tak sa Vám ukazujú aj novinky, čo sa týka Vašeho modelu auta a máte k dispozícii aj mapu (budete potrebovať zapnuté GPS), ktorá Vám ukáže najbližší servis, v prípade poruchy.

ExpresAk neradi počúvate v aute rádio ale informácie o dopravnom servise a hliadkach Vás zaujímajú, tak si skúste stiahnuť aplikáciu od rádia Expres s názvom Expres DS alebo Dopravný servis rádia Expres. Aplikácia umožňuje pomocou GPS lokalizovať Vašu aktuálnu polohu a podľa nej Vám ukázať dopravné obmedzenia vo Vašom okolí.

PrahaChystáte sa na výlet do väčšieho mesta? Vyskúšajte si nájsť na play.google.com aplikácie, ktoré by Vám mohli pomôcť ako sprievodca mestom a jeho pamiatkami, plánik so zastavkami MHD a metra a podobne. Ako príklad som dal sprievodcu mesto PRAHA.

TourLangNo a už keď ste v cudzom meste, možno jediné čo ostáva prekonať je jazyková bariéra, ale aj tu sa môžete spolahnúť na svojho malého pomocníka s názvom SmartPhone a stiahnuť si doň aplikáciu Tourist Language. Na výber máte kopec jazykov a hlavne najpoužívanejšie frázy turistov.

Ďalšie časti seriálu o android aplikáciách:

1. Užitočné aplikácie pre Váš Android

2. Android aplikácie – pracovné

3. Android aplikácie pre športovcov

4. Android aplikácie pre cestovateľov

5. Android aplikácie – hry

6. Andorid aplikácie – jazyky

7. Android aplikácie – hudba