V dalšej časti našeho miniseriálu o užitočných aplikáciách pre Váš smartphone si ukážeme šikovné appky pre športuchtivých spoluobčanov 🙂 Tento článok Vám má dať iba prehľad čo všetko trh ponúka a kedže každým dňom pribúdajú nové a nové aplikácie je možné, že v dobe čítania tohto článku už budú aj lepšie s viacerými funkciami takže sa nebojte potom stiahnuť si aj 3-4 do telefónu a porovnávať ich medzi sebou.
Začnem asi mojou najoblúbenejšou a najpoužívanejšou aplikáciou 7 Minutes Workout. Je ideálna pre tých, čo z časových dôvodov nestíhajú cvičiť alebo len tak na ranné precvičenie. Obsahuje dômyselne vybrané cviky, po ktorých máte precvičené všetky dôležité svalové partie a čo je najlepšie tak celé cvičenie netrvá viac ako 7 minút. Takže výhovorka typu „na cvičenia nemám čas“ tu nieje absolútne na mieste 😉
Ak ste ešte neskúšali intervalové cvičenia tak neváhajte si o nich naštudovať niečo na internete a pekne si stiahnite aplikáciu HIIT interval training timer. Hodí sa takmer pre každého, či už chcete zhodiť nadbytočné kilá alebo zlepšiť kondíciu, či si len tak zacvičiť. A čo je najlepšie – najmä pre tých chudnúcich po správne odcvičenom 20 minútovom intervalom tréningu budete zhadzovať kilá oveľa rýchlejšie ako vyše hodinovom kardio cvičení, kedže tuky sa spaľujú ešte dlho po cvičení.
Runtastic je skvelá aplikácia, ktorá pomocou GPS mapuje Vašu polohu a vyhodnocuje rýchlosť, tempo, vzdialenosť, čas a pod. Na začiatku si zadefinujete šport (beh, turistika, nordic walking) a na konci si môžete pozrieť mapu úseku, ktorý ste zabehli a vidieť akou rýchlosťou ste išli jednotlivé úseky. Manuálne môžete zadať aké bolo počasie, teplota a po akom teréne ste išli.
Na play.google.com najdete kopec aplikácii na meranie tepu ako napríklad táto Heart rate, ale všetky sú veľmi nepresné a všetky fungujú na princípe snímana krvnej siete vo Vašom prste pomocou kamery od fotoaparátu a presvetlenia prstu led diódou. Preto Vám ich neodporúčam. Jediné presné riešenie je kúpiť si snímač tepu na hruď s hrudným pásom, ktorý komunikuje s telefónov cez bluethoot.
Veľmi veľkú skupinu športovcov tvoria chalani v posilovni. Práve pre nich je ako stvorená vynikájúca aplikácia My Workout. Zo začiatku síce vyzerá kompikovane a treba sa s ňou naučiť robiť ale medzi ostatnými nemá konkurenciu, čo sa týka možností zadávania cvikov a rôznych štatistík (aspoň v dobe písania článku).
Zatiaľ asi jediná off-line turistická mapa so zaznačenými turistickými chodníkmi je Turistická Mapa SR. Osobne ju využívam nielen pri peších túrach ale aj cyklo-túrach, kedže GPS mi na tejto mape ukáže kde sa nachádzam a toto potom porovnávam s tlačenou cyklomapou. Niekedy by to však chcelo trochu detailnejšie zobrazenie resp. priblížene. Okrem SR mám stiahnuté aj mapy pre CZ a AT.
Naši bratia a susedia v Českej republike majú super aplikáciu Turisticky dennik. Takže ak sa chystáte do Čiech určite si ju stiahnite. Po stiahnutí vizitiek do telefónu Vám táto aplikácia po pripojení k GPS ponúkne najbližšie zaujímave miesta k Vašej polohe (zámky, kopce, rozhľadne, horské chaty a kopec iných). Po kliknutí na vizitku sa niekedy zobrazia aj rôzne údaje ako fotky, súradnice, telefón či web stránka. No a po návšteve daného miesta si môžete odškrtnúť aby denník vedel, že to miesto Vám už nemá ponúkať.
Pre milovníkov dovoleniek v rôznych kempoch je tu aplikácia s názvom Camp.cz Mapa a sprievodca. Obsahuje až 750 lokácií s kontaktmi, fotkami a samozrejmosťou je lokácia najbližších kempov podľa aktuálnej GPS polohy.
Milovníkom geocachingu asi nemusím túto aplikáciu predstavovať. Určite ju všetci už dávno máte vo svojích smartphonoch. Ale pre tých čo s geocachingom len začínajú je tu skvelá aplikácia c:geo, ktorá Vám vyhľadáva kešky buď len podľa Vašej GPS polohy alebo podľa rôznych iných kritérií a výsledky zobrazuje na mape (aj off-line).
Každý správny dobrodruh má doma knižku o technikách prežitia v prírode, tak prečo si nedať jednu aj do svojho telefónu? Mne sa najviac páčila aplikácia – Survival Guide, ktorá je síce ladená v duchu military survival ale obsahuje všetky potrebné informácie. Ale pozor je v angličtine.
Nedávno som stiahol ďaľšiu aplikáciu z oblasti techník prežitia – táto je už však spoplatnená – stojí 5 EUR. Páčilo sa mi na nej, že obsahuje fotky oblakov, rastlin a iné a je tam možnosť aj otestovať svoje vedomosti v kvíze. Volá sa SAS survival a je opäť v anglickom jazyku.
Kedže mnoho skvelých aplikácii je len v anglickom jazyku ponúkam Vám tu ďalšiu – Learn to Meditate. Obsahuje kopec lekcii o tom ako správne meditovať, či už je to technika dýchania, držanie tela a iné. Okrem čítania si môžete niektoré lekcie aj vypočuť a pracovať rovno s lektorom.
Ak máte radi relaxačno meditačné cvičenia ako je Tai chi alebo Chi kung – skúste si aplikáciu Tai Chi. Ja osobne som sa síce učil cviky tai chi z videí na youtube ale aj táto aplikácia Vám ponúka náhľad na jednotlivé cviky s popisom správneho držania tela.
Nuž a ako poslednú sem zaradím aj nemenej dôležitú aplikáciu prvej pomoci – AR First Aid. Dúfam, že keď si budete čítať tento článok, tak už nájdete niečo schopné aj v slovenskom či v českom jazyku. Mne sa to nepodarilo tak sem dávam aspoň túto anglickú.
Ďalšie časti seriálu o android aplikáciách:
1. Užitočné aplikácie pre Váš Android
2. Android aplikácie – pracovné
3. Android aplikácie pre športovcov
4. Android aplikácie pre cestovateľov
5. Android aplikácie – hry
6. Andorid aplikácie – jazyky
7. Android aplikácie – hudba